18 Nisan 2024
PUSULA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Ramazan Günlüğü

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ

 Selin İRDEN ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 Sevgili Ramazan; Bugün ikinci günü tutuyoruz. Ve Pusula’dayız. Pusulaya gelirken bugün zorlanır mıyım diye düşünmüştüm, ama o kadar güzel geçti ki açlığımı bile hissetmedim. Etkinlikler yaptık, oyunlar oynadık, dualar edip ders işledik. Ve ihtiyaç sahipleri için kumanya paketi hazırladık. Çok mutlu oldum…

 

Sude YILMAZ ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 Pazartesi akşam sahura kalkamadığım için oruç tutamadım. Pusula’ya geldiğimde çok mutluydum. Derse başladık. Baygem’a gitme vakti geldiğinde Pusula’dan çıkıp oraya gittik. Oruç tutmayan birkaç kişi vardı. Onlarla beraber yemek yedik. Meryem de oruçluydu, ama hocamız ufak olduğu için bozdurdu orucu, ama Zeynep hoca ne dediyse bozmadı. Baygem de derslerimizi işledikten sonra Pusula’ya geldik. Kumanya paketi hazırladık. Kolilerin içine arkadaşlarımızlar birlikte yiyecekler koyduk. Çok mutlu olduk

 

Ezel Rüya ONAT ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 GÜZEL BİR RAMAZAN GÜNÜ

 Ramazan’ın ilk günü oruç tutmuyordum. Ancak yine de açtım. Meryem’de oruçlu olduğu için söyleniyordu. Ramazan Pusula’da bir başka güzeldi. Baygem’e gittik. Zeynep dışında herkes ağlayarak orucunu bozdu.  Sonra öğrendim ki Zeynep evde iftara kadar beklemiş bozmamış orucunu çok iyi yapmış. Baygem’den Pusula’ya geldiğimizde koli hazırladık hep beraber çok eğlenceliydi, çok mutlu oldum koli hazırlarken.. Eve gittiğimde iftar zamanı babama orucunu açmak suyunu verip sevap aldım. Pusula’da Ramazan cok güzeldi.

 

Sude Sevilay KÖSE ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

 İlk iftarım harika geçmişti. Çünkü annem çok güzel yemekler yapmıştı. Yarın oldu Pusulaya gittim. Orada etkinlik yaptık. Ben hariç herkes çok güzel yaptı. Sonra bu yapılan etkinlikleri sınıfımıza astık. Ogün ben oruçluydum. Ama baygeme gittiğimde bozmak zorunda kaldım. Sonra Pusula Çocuk Kulübüne geldik. Orda yardıma ihtiyaç olan insanlar için kumanya hazırladık. Çok mutlu oldum. Sonra eve gidip Pusula da olanları anneme anlattım. Oruçluyken tatlılar, yemekler, su çok canım çekti. Ama sabrettim. İftarda lokmalar boğazımdan hızlı hızlı geçiyordu.

 

Yağmur Rümeysa GÜRELER ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 HOŞGELDİN YA ŞEHRİ RAMAZAN

 Pazartesi günü teravih namazına gittim. Çok kalabalıktı. İlk gün oruçlu olduğum için Pusula’ya gitmedim. Ama Çarşamba günü gittim çünkü havuz vardı. Sonra ahşap maket yaptık. Perşembe günü ihtiyaç sahibi insanlara yardım kolisi hazırladık. Sonra üstüne yazılar yazdık “kardeşlerimize ikramımızdır”diye..Çok keyif aldım çok güzeldi…

 

Meryem ARSLANBAŞ ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 İlk sahura kalktığımda çok uykum vardı. Sabah pusulaya geldiğimde hiç açlık hissetmedim. Öğlen etkinlik yaptık. Baygem de zoraki ağlayarak annem orucumu bozdurdu. Sonra Pusula da kumanya paketi hazırlanacaktı ama ben kalamadım. Hocamız bize Afrika’da ki çocukların halini göstermiş ve ben ağlamaıştım. Çünkü onların hali çok kötü görünüyordu.Allah  Afrika’da ki müslüman kardeşlerimize yardım etsin.. Oruçluyum, mutluyum, huzurluyum

 

Zehra Betül OCAK ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 ORUCUM

 Oruç  tutarken çok zorlandım ama yapamadım. Annem beni kaldırmadığı için sahura kalkamamıştım. Ağlayarak orucumu bozdum ağlayarak yemek yedim..

 

Zeynep TÜCCAR ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 Ramazanın ilk günü tamamıyla oruç tuttum. İhtiyaç sahipleri insanlar için kumanya hazırladık. Çok mutluydum bu paketleri hazırladığımız için..

 Elif BAY ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 Yaşasın ! Ramazan geldi. Biliyor musunuz Ramazanda herkes oruç tutar. Oruç tutmak çok güzel bir şey. İlk gün oruçluydum ama Baygem’e gidince yemek kokusunu alınca dayanamadım.

 

Feyzanur ŞENTÜRK ( Peygamber İzcileri Sınıfı Öğrencisi )

 Bu sene de geçen seneki gibi ramazanın hepsini oruçlu geçirmeyi planlıyordum ama Pusulaya geldiğimiz için birkaç gün tutamadım. Annem ben yorulurum diye tutturmadı halbuki ben tutmak istiyordum. Pusula da zaman çok güzel geçiyor.

 

 Zülal Beyza DEMİR ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 ON BİR AYIN SULTANI RAMAZAN

 Ben oruç tutmanın zor olduğunu sandım. Pusuladayken daha zor olacak sandım, ama yanılmışım Allah bize sabır ve dayanıklılık veriyor. Bu yüzden Pusula da da olsam orucumu tutuyorum. Allah bize oruç tutmayı farz kılmış Ramazan bitene kadar orucumuzu eksiksiz tutmalıyız.

 

Şevval Zeynep SAYGILI ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 RAMAZAN

 Pusula Çocuk Kulübünde Ramazan çok eğlenceli geçiyor. Pusula’da orucumun yarısını geçiriyorum hem karnım acıkmıyor hem de vakit geçiriyorum. Burada en çok hoşuma giden şey yardım etkinliğiydi. İhtiyaçlı insanlar için gıda yardımı toplanmasıydı. Pusula’nın bitmesine çok üzülüyorum. Cuma günü gezimiz var. Heyecanla bekliyorum. Kışın tekrar gelmeyi düşünüyorum..

 

Ayşenur TURAL  ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 RAMAZAN GÜNLÜĞÜ

 Ramazan ayını çok severim. Çünkü oruç tutuyoruz, zekat veriyoruz, fitre veriyoruz, sahura kalkıyoruz, iftarımızı açıyoruz. Ne kadar güzel sevap kazanıyoruz. İlk gün sahura kalkamasam da orucumu tuttum. Pusulada ise oruç güzel geçiyor, oyunlar oynuyoruz, eğleniyoruz ve derslerimizi işliyoruz. Ramazanı iyi değerlendirmeli, kıymetini bilmeliyiz, sevap kazanmalıyız. Çünkü Ramazan on bir ayda bir gelir ve o yüzden on bir ayın sultanı denir. Herkese hayırlı İftarlar, hayırlı Ramazanlar..

 

 Ebrar ŞENEL ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 Birinci günü çok heyecanlandım. Normalde oruçlu olmadığım zaman Baygem’ gidip yemek yemek için sabırsızlanıyordum. Ama oruçlu olduğum zaman sanki yemek yiyeli 1-2 saat geçmiş gibi hissediyorum. Anladım ki Allah oruç tutana yardım ediyor. Pusula da zaman çabuk geçiyor, açlığımızı unutuyoruz…

 

 Meryem Vera MAMUR ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 11 AYIN SULTANI RAMAZAN

 Ramazan’ın ilk günü Pusuladaydım. O gün sahabelerimi çok seviyorum adlı bilgi yarışması düzenlenmişti. Fakat ben orucumu bozmadım.İkinci günü oruçlu olduğumuz için havuza gitmedik onun yerine film izledik, çok güzeldi. Sonra Ebrar, Zeynep ve ben Hatice Hocamızın yanına inip ounla sohbet ettik,  daha sonra sınıfımıza geçip bulmaca çözdük. Hatice Hocamız bize ezgiler açtı dinledik çok güzeldi. Akşam eve gidip iftarımı hurma ile açtım…

 

Şevval KURTULUŞ ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 PUSULADA RAMAZAN

 Pusulada Ramazan çok güzel geçiyor. İlk gün yemek saatine kadar oruç tuttum ama dayanamayarak bozdum. Diğer iki gün hastalandığım için tutamadım, çok üzüldüm. Oruç tutmak istiyorum ama açlığa ve susuzluğa dayanamıyorum. Pusula’nın son günü Haliç’e gidecez, o gün orda iftarımızı açacağız ve hazırlanan programdan sonra sertifikalarımızı alacağız. İşte o gün oruçlu olacağım inşallah…

 

Sudem Zeynep GÜNDOĞDU ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 HOŞGELDİN RAMAZAN

 Pusula da Ramazan çok güzel geçiyor. Dün biraz hastalanmış olsam da yine de geçirdiğim en güzel ramazan..Aç kalmak bana hem Peygamberimizi ve Afrika da ki insanları hatırlatıyor. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ise iftarda çoğu zaman sadece hurma ile orucunu açarmış.İşte böyle duygularla orucumu tutuyorum..

 

 Ayşenur KARAOĞLAN ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 HOŞ GELDİN RAMAZAN

Merhaba Ben Ayşenur, Ramazan ayı geldi ve ben Ramazan ayının çok severim. Çünkü oruç tutuyoruz, sahura kalkıyoruz, iftara misafir davet ediyoruz, teravih namazı kılıyoruz.. Ben bu sene Pusula Çocuk Kulübü ne gidiyorum. Ramazanımın ilk dört gününü orda geçireceğim. İlk günler hiç zorlanmadım Pusula sayesinde. Burası çok güzel, çok keyif alıyorum ve mutlu oluyorum.. Yarın çok eğlenceli geçecek çünkü iftarımızı Pusula Çocuk Kulübü olarak Haliç’te açacağız. Orada etkinlik yapacağız, çok güzel geçecek biliyorum..Ramazan ayını çok seviyorum çünkü çok güzel geçiyor..

 

Begüm Nil OLGUN ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 Ramazan geldi. Arkadaşlarla hep beraber oruç tutmak çok güzel Ben ilk tuttuğumda sadece bir ara açlık hissettim ama sonra gitti, hiç zorlanmadım. Allah zorlananlara yardım etsin..

Oruç aslında bir derstir. Biz oruç tutunca durumu olmayanları anlıyoruz. Bu yüzden halimize şükretmeli ve durumu olmayanlara dua ve yardım etmeliyiz.

 Oruç Pusula da çok eğlenceli geçiyor.. Allah herkese böyle geçmesini nasip etsin..

 

Selin İRDEN ( Cennetin Çiçekleri Sınıfı Öğrencisi)

 RAMAZAN GÜNLÜĞÜM

 Pusula da Ramazan çok güzel geçiyor..Ramazanda oruç tutmak çok zevkli ama ben hasta olduğum için tutamıyorum Çünkü ilaç kullanıyorum bu yüzden çok üzgünüm ama iyi tarafı iyileştiğim zaman tutmaya başlayacağım. Oruçlu olan arkadaşlarımız Baygemdeyken yemek yemeğe inmediler. Ramazan da oruç tutmak farz. Bu farzı yerine getiremiyorum diye çok üzgünüm. Pusula da Ramazanın ilk gününde kumanya hazırladık. Kumanya hazırlamak çok duygusal bir iş, onları incitmeden vermek biraz zor.Bu yaptığımız çok hayırlı bir iş olduğu için kumanya hazırlamak çok zevkli.. Onlara bizim gibi hayırlı iftarlar…

 

 Şevval KÖSE  ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün)

 RAMAZAN GÜNLÜĞÜM

 Merhaba, ben Şevval. Şimdi size Ramazan’ın ilk gününde nasıl oruç tuttuğumu ve neler hissedeceğimi anlatacağım. Ramazan’ın ilk gününde orucumu tuttum. Bu benim ilk orucumdu. Güzel bir şeymiş oruç tutmak. Aslında geçen senede tutmak istemiştim ama annem izim vermemişti. İlk günün bir sonra ki günü Pusula’da ihtiyaç sahipleri için kumanyalarımızı hazırladık. Gerçektende çok güzeldi. O kutulara yiyecekleri koyarken içimde bir huzur hissettim, çok mutlu oldum. O an o ihtiyaç sahipli insanları düşündüm.Onlara dua ettim. Ama artık rahatım, hazırladığımız o yardım kolileri onlara gidecek.

 

Mine TORUN ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün)

 Ramazan ayında oruç tutmayı seviyorum. Gerçi kendimi biraz aç ve susuz hissediyorum ama yine de içimde mutluluk, huzur var. Bu yüzden oruç tutmayı çok seviyorum. Ve bu ayda sonuna kadar oruç tutacağım.

 Ramazan’ın ilk haftasını pusula da geçirdim. Bu yüzden içimde daha büyük bir mutluluk oldu. Ve en güzeli ise yaptığımız, kendi ellerimizle hazırladığımız yardım kolileri oldu.Değişik bir şeydi bu benim için. Çok mutlu oldum.

 

Hilal GÜREK  ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün)

 YARDIM ZAMANI

Pusula’da yardım kolisi hazırlayacağımız gün çok güzel bir duygu içerisindeydim. O gün ihtiçaları insanlar için koli hazırlamıştık ve o kolilere sevgimizi ve dualarımızı da koymuştuk. O kolileri hazırlarken heyecan içerisindeydik, bir eve ne gerekiyorsa hepsini kolilere yerleştiriyorduk. İnsanlara yardım etmek, ihtiyaçlarını karşılamak çok güzel bir duygu..

 

Meryem BİÇKİOĞLU  ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün)

 RAMAZAN GÜNLERİ

 Oruç tutmak çok güzel bir duygu, çok heyecanlanıyorum Ramazan ayında. Sahura kalkmak çok güzel, iftar zamanı sofra da ezanın okunmasını beklemek çok güzel..Ramazan her şeyiyle güzel..

 

Selenay TOSYALI  ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün)

 İLK RAMAZANIM 

Benim ilk ramazanım Pusula’da geçti. İlk gün hiç susuzluk ve açlık hissetmedim. Bundan dolayı hiç rahatsızlık hissetmedim. İlk gün olduğu için cok mutluydum. Pusula’nın son dersinde kumanya kolileri hazırladık. Çok mutlu olduk, içine kendimiz doldurduk ve kendimiz kolileri bantladı, Üstünede ‘ kardeşlerimize ikramımızdır’ diye de not yazdık. Çok güzeldi..

 

Zeynep Sude ŞENGELİRLER ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün)

 RAMAZAN

 Ramazan ayında her zaman mutlu olurum ama bu ramazan daha da mutluyum. Çünkü hem oruç tutuyorum, hem Pusuladayım hem de yardım kolisi hazırlayacağız. Kumanya kolilerimizin içine gıdaları yerleştirdikten sonra kolilerin üzerini kapattık ve üzerlerine şunları yazdık: Cennetin güllerinden kardeşlerimize armağanımızdır. Hayırlı Ramazanlar….

 

Kerimenur İŞBİLEN  ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün) 

Ben dün çok heyecanlıydım. Ramazan ayının ilk orucunu tutmuştuk, heyecandan sahura kadar uyuyamamıştım. Sahurda ablama yarım ettim, yemeklerimizi yedikten sonra orucumuza niyet ettik. Öğlen Pusula’ya gitme vakti geldi. Pusulaya gittik ve derslerimizi işledik. En son derste Hoş geldin Ramazan etkinliği olarak ihtiyaç sahipleri için yardım kolisi hazırladık. Çok güzel bir duyguydu, çok mutlu oldum…

 

Elif Sena YURDAKUL  ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün)

Ramazan’ın ilk günü oruç tutamadığım için çok kötü geçti. Zaten Pusulaya da gidememiştim. Ramazan’ın ilk günü hem oruçsuz hem de Pusulasız bir gün olmuştu. O gün yarışma yapılacaktı ve kumanya kolisi hazırlanacaktı ama ben gidemediğim için bunlardan mahrum kaldım. Anlayacağınız birinci gün biraz kötü geçti…

 

Özlem YALÇINKAYA  ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün) 

RAMAZAN’IN İLK GÜNÜ

 

Dün Ramazan ayının ilk günüydü. Sahura büyük bir heyecanla kalktım. Yemeğimi yedikten sonra ilk günkü orucuma niyet ettim. Güzel bir uykunun ardından pusulaya gitme vaktim gelmişti. Pusulaya gitmek için yola koyuldum. Derslerimiz verdikten sonra yarışmamızı olduk. Sonra etkinlik yaptık, çok güzel olmuştu, ikindi ezanı okununca namazlarımı kılmıştık, ve tesbihlerimizi çekip dualarımızı etmiştik. Ve günün en güzel şeyi bizi bekliyordu. Onlar bizim hazırlayacağımız kumanya paketlerimizdi. Büyük bir heyecanla ve mutlulukla ve arkadaşlarımla beraber yardımlaşarak kumanya paketlerimizi hazırlamıştık. Çok mutlu olmuştuk böyle bir şey yaptığımız için…

 

Zülal HASTÜRK  ( Cennetin Gülleri Sınıfı Öğrencisi/ Yarım Gün)

 Ramazan birinci günü çok kolay geçti. Ramazan bizlerin açları anlamamız ve aç acına yatmanın ne demek olduğunu anlamamız için bir fırsattır. Allah bu günlerimizi en güzel şekilde geçirebilmemizi nasip etsin..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.