19 Mayıs 2024
PUSULA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

6. Kevser Suresi

1. Ders: Kur’an-ı Kerim
2. Ders: Kısa Surelerin tefsiri
3. Ders: Genel Kültür
Öğretmen Gözlemleri 2013–2014
1. Kur’an-ı Kerim
2. Kevser Suresinin Tefsiri
2.1. HEDEF
1- Kevser kelimesinin anlamı
2- İnşirah ve Duha suresi gibi, Surenin  muhatabını motive eden bir muhtevaya sahip olması
3- Surenin Allah rasulünün umidini ve maneviyatını yükseltmesi. Peygamber efendimize vahiy ve nübüvvetin sadece ağır bir sorumluluk değil aynı zamanda büyük bir hayır olduğunu hatırlatması
4- Şükrün en büyüğünü ve ibadeti yalnızca Allah’a tahsis etmemiz gerektiği.
5-Kureyş ve maun suresi ile bağlantı kurulup; “İbadet etsinler.” (Kureyş, 106/3) emrini dinlemeyenlerin, dini yalanlayanların ve namazlarından yanılanların ( Maun, 107/) zıddına olarak evvela bu sure de namaz kılınması, ve namaza devam edilmesinin en büyük hayır ve şükür olduğu.
6-  Yüce Allah soyu kesik olanın Hz. Muhammed olmadığını, bilakis O’na kin tutanlar ve O’ndan hoşlanmayanlar olduğunu vurgulamaktadır. Gerçekten de yüce Allah’ın onlar hakkındaki sözü gerçekleşmiştir ve onların adı sanı anılmaz olmuştur. Defterleri dürülmüştür. Bunun yanında Hz. Muhammed’in sürekli adı anılmış ve yüceltilmiştir.
7-Hiç şüphesiz imanın, hakkın ve iyiliğin soyunun kesik olması mümkün değildir. Çünkü onların kökleri derinlerde, dalları alabildiğine yaygındır. Soyu kesik olan küfür, batıl ve kötülüktür. Ne kadar parlarsa parlasın, ne kadar gelişip azgınlaşırsa azgınlaşsın. Allah’a, hakka ve hayr’a çağırının asla soyu kesik olmaz ve bu işleri yapanların da soyları kesik olmaz. Bunlar diri, baki, ezeli ve sonsuz olan Allah’a bağlı oldukları halde nasıl sonları kesik olabilir ki? Ancak küfürdür, batıldır, kötülüktür soyu kesik olan ve bunlara sahip çıkanlardır. Herhangi bir zaman diliminde uzun bir zaman yaşayacakları köklerinin derinlerde olduğu sanılsa da asıl köksüzler onlardır.
2.2. ÖNE ÇIKAN KAVRAMLAR
Kevser, ebter, şanieke, ağtayna
2.3. ETKİNLİK – YÖNTEM / MATERYALLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.