18 Nisan 2024
PUSULA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

11. Felak Suresi

1. Ders: Kur’an-ı Kerim
2. Ders: Kısa Surelerin tefsiri
3. Ders: Genel Kültür
Öğretmen Gözlemleri 2013–2014
1. Kur’an-ı Kerim
2. Felak Suresinin Tefsiri
2.1. HEDEF
1- Surenin ismi hakkında
2- Fatiha suresi ile muavezeteyn suresinin arasındaki ilişki.
3- İlk sureler gibi muhatabını inşa edici özellikte olması.
4- İnsan iradesinin görünmeye ve bilinmeyen tarafından esir alınma tehdidine karşı muhteşem bir formül sunması. Sure bu yönüyle icat edilmiş ve icat edeni esir alan korkuların terbiyesine dairdir.
5- Sure zımmen görünmeyen ve bilinmeyen varlıklardan korkmayı, insanın Allah’la ilişkisinde ki zafiyetine bağlar. Allah’ın görünen ve görünmeyen, bilinen ve bilinmeyen tüm varlıkların da Rabbi olduğunu vurgular. Muhatabından, tüm varlıkların şerrinden Rabbe sığınmasını ister. Çünkü sure aynı zamanda görünmeyen ve bilinmeyen karşısında Allah’tan başkasına sığınmayı zımnen dışlar ve reddeder.
6- İman eden insana Rabbe sığınmayı öğretir ve öğütler. Yalnızca cin gibi görünmeyen ve bilinmeyen dünyalara dair vehme dayalı korkulardan değil, aynı zamanda “cehalet karanlığı” gibi kendini bilmezlik durumundan da Rabbine sığınacaktır.
7- Kalbin akılla olan bağını koparıp insanları ” bilgiye değil korkuya, makule değil mahsusa, imana değil heyecana çağıran üfürükçüler” gibi şarlatanlardan ve ” hasedçinin hasedi” gibi zararlı duygulardan da Rabbe sığınmak.
8-Hayatta olumluluklar olduğu kadar olumsuzluklar da var. İşte bu yüzden başa gelebilecek bütün olumsuzluklardan da dua ya sığınmak
2.2. ÖNE ÇIKAN KAVRAMLAR
Sığınma, Şer, Gasık, Ukad, Nefese, Hased
2.3. ETKİNLİK – YÖNTEM / MATERYALLER / TARTIŞMA
-Sihir ve büyü ne demek?
-Allah’ın izni olmadan sihir ve büyü insana tesir eder mi?
-Peygamber Efendimizin yatmadan önce İhlas, Muavezeteyn, Ayetel Kürsi ve Fatiha surelerini okuyup, avucunun içine üfleyip vücudunu sıvazlaması ve bunu 3 kere tekrarlaması. Bu sünnetin uygulamaya geçirerek yaşantımızda yer etmesi.
3. Genel Kültür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.