24 Haziran 2024
PUSULA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Yükseliş

Siyah tenli bir çocuk, bayram yerinde gezinen yaşlı bir satıcının elindeki balonları seyre koyulmuştu. Her renkten ve her biçimden yüzlerce balonları, kendisi gibi bütün çocukların yüreğini hoplatıyordu.

Baloncu, müşterinin beğendiği kırmızı bir balonu diğerlerinden ayırmaya çalışırken elinden kaçıverdi. Balon uzunca ipiyle sağa-sola sallanarak göğe doğru yükseliyor ve herkes:

Balon balon diye bağırarak onu birbirlerine gösteriyorlardı.

Çocuk, yükselen balonu dikkatle takip etti ve onu gözden kaybetmek üzereyken, bu sefer yeşil renkli bir balonun havalandığını gördü. Akıllı bir adam olan satıcı, elinden kaçan ilk balonun bütün dikkatleri topladığını fark etmiş ve iyi bir reklam olacağını düşündüğünden, ikincisini bıraktıktan hemen sonra sarı renklisini de hemen çözmüştü.

Siyah tenli çocuk, ürkek adımlarla satıcının yanına sokularak:

“-Baloncu amca” dedi. “Acaba bir de siyah renkli balon bıraksaydınız, diğerleri gibi yükselir miydi?

Yaşlı adam, küçük çocuğun ne demek istediğini çok iyi anlamıştı. Onun esmer yanaklarına bir öpücük kondurup siyah bir balonu gök yüzüne bırakırken:

“-Bu balon, belki diğerlerini geçer yavrum,” dedi. “Çünkü bizler gibi balonları da yükselten şey, dışlarındaki renk değil, içlerindeki cevherdir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.