24 Haziran 2024
PUSULA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Hayır

Bir zamanlar Afrika’daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da yanında götürürdü.

Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi

“Bunda bir hayır var!”

Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar. Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve tüfek geriye doğru patladı, kralın baş parmağı koptu. Durumu gören arkadaşı her zaman ki sözünü söyledi:

“-Bunda da bir hayır vardır!”

Kral acı ve öfkeyle bağırdı:

“-Bunda hayır falan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu?”

ve sonra kızgınlıkla arkadaşını zindana attırdı:

Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede avlanıyordu. Yamyamlar onları ellerine geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarını bağladılar ve köyün meydanına odun yığdılar. Sonra da onları odunların ortasına bağladıkları direklere diktiler.

Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, kralın baş parmağının olmadığını fark ettiler. Bu kabile batıl inançları nedeniyle uzuvlarından bir eksik olan insanları yemiyordu. Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü bir şey geleceğine inanıyorlardı. Bu korkuyla kralı çözdüler ve salıverdiler. Diğer adamları ise pişirip yediler.

Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu. Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı.

“-Haklıymışsın!” dedi. “-Parmağımın kopmasında geçekten de bir hayır varmış. İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum. Yaptığım çok kötü ve haksız bir şeydi.”

“-Hayır” diye karşılık verdi arkadaşı. “-Bunda da bir hayır var.”

“-Ne diyorsun Allah aşkına?” diye hayretle bağırdı kral. “-Bir arkadaşımı bir yıl boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir?”

“Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum, değil mi?” VE SONRASINI DÜŞÜNSENE…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.