18 Nisan 2024
PUSULA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Ramazan Günlüğü (Yaz Okulu 2014)

Aşağıda Yaz Okulunda öğrenciler tarafından yazılmış günlük, dua, şiir vb yazılı materyalleri bulabilirsiniz…

 

RAMAZAN GÜNLÜĞÜ

5.6.Minik Mücahitler Sınıfı

Yuşa ATEŞ

Onbir Ayın Sultanı Ramazan

Evler yine şenlendi

Sokaklara davullar indi,

Sokaklar manilerle renklendi.

 

Camiler Doldu,

Saflar sıklaştı,

Herkes namaz kılıp

Oruç tutmaya başladı.

 

Ramazan geldi yine

İnsanlar neşelendi yine

Çocukların elinde şekerler

Hoş geldin Ey Şehri Ramazan

Emircan UÇAR

Bizim evde oruç bazen stresli, bazen de sevgiyle huzurla geçiyor. Ben bu 4 günün içerisinde 1 kere tuttum. Aklıma açlık çeken çosuklar geldi. Ve çok zevkli geçiyordu. Akşamları teravih namazlarına gidiyoruz. Ben sokağa baktığımda  iftar vaktinde bomboş oluyor.Ramazan ayı hep te böyle olacak.. HOŞ GELDİN RAMAZAN

Kerem Talha AKSOY

2 gün oruç tuttum. Çok iyi geçti.Çok acıktım, pusulada açlığımı unuttum. Bu ramazan bana aç kalanları öğretti. Fakirlerin ve aç kalanların nasıl olduklarını öğrendim, nefsimi terbiye ettim. Bana oruç faydalı geliyor.. Faydası var zararı yok. Ramazan ayı iyiki bize lutüf edilmiş. Ailemle beraber huzurlu bir yemek yedik, sahur geldiğinde ramazan davulcusunu dinledim ve sahur yemeğini yedikten sonra orucuma niyet ettim. Abdest alıp namazımı kıldıktan sonra kuranımı okudum ve sabah namazını kıldıktan sonra yattım. Ve yeni bir güne selamun aleykum diyerek uyandım…

Enes Celil ÖZTEN

Ramazanınilk günü bizim için çok iyi geçti. Her ne kadar acıksamda tutmaya hevesliydim. Biraz uyudum, biraz bilgisayar oynadıp derken iftar oldu ve dualarımızı yapıp, sularımızı içip, yemeklerimizi yedik. Ramazanın ilk günü böyle geçti.İkinci günü ise, çok fazla zorlanmadım.Çünkü vücudum oruca alışmştı. İlk günki gibi acıkmıyor ve susamıyordum. Ama üçüncü günü sahura kalkamadım, annem çağırdığı halde kalkamamışım.. Babam biraz dinlenmemi söyledi. Diğer günler daha iyi tutabilmem için.. Babama sordum ” baba neden yenilip içilmiyor? Babamda ; ” ramazan da orucumuzu Allah için tutuyoruz O emrettiği için..ve bide aç kalan insanların halini anlamak için.” sorumun cevabını almıştım.

Furkan AKSOY

Ramazanın ilk 2 günü çok güzel geçti ama açlık çok zorluyor. Çok fazla susamadım ama çok acıktım. Ramaznda uyuyarak, bilgisayar ve oyun oynayarak vaktimi geçiriyorum. 20.49da orucumuzu açıyoruz. Sonra da sahuru bekliyoruz. .Sahur yemeklerimizi yedikten sonra sularımızı içiyoruz ve niyetimizi yapıyoruz.. Ramazanın 4 günü bugün.. İnşaallah her günümüz çok güzel geçer. Hayırlı Ramazanlar..

Yusuf Tarık OLPAK

Ramazan bana susuzluğu açlığı anlatıyor.. Durumu olmayan insanların nasıl aç kaldıklarını daha iyi anladım.. Biz şanslıyız çünkü yiyeceğimiz yemeğimiz var..

Onur can TAK

Ramazan ayı bize açlığı ve susuzluğu anlatıyor. Oruç tutmak için gece sahura kalkıp yemeğimizi yiyoruz ve orucuma niyet ediyoruz. Biraz dayanmak zor oluyor..

Ramazan TAK

Ramazan güzel geçiyor. susuzluk ve açlık yoruyor insanı..bu sıcakta oruç tutmak sabır gerektirir..

Umutcan KARA

Ramazan ayı güzel geçiyor. Dün ailecek Eyüp Sultan’a gittik.. Pusula da havuz günümüzde oruç tutmadım ama havuz iptal edilince çok üzüldüm orucum boşa gitti..

Ahmet Bera ONAR

Ramazanın ilk günü çok zorlandım ama sonra alıştım.. İkinci günü yanlışlıkla su içtim..

Hamza KARACA

02.20 DE sahura kalktık ramazan orucumuzu tutabilmemiz için.. Sonra akşam 20.49 da iftarımızı yaptık. Tam 17 saat oruç tutuyoruz. Çok zorlandım ve çok acıkıp çok susadım..

Çağatay KÜÇÜK TOPAL

Ramazan ayı bizlere açlık çeken insanların durumunu hissettiriyor. Susuzluk çok zor..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.