19 Mayıs 2024
PUSULA EĞİTİM KÜLTÜR SANAT VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

Öğrenci Yazıları (Yaz Okulu 2014)

Aşağıda Yaz Okulu 2014 etkinlikleri kapsamında öğrencilerimizin yazılarını okuyabilirsiniz…

Ayrıca  ramazan günlüğü, öğrenci ve öğretmenlerimizin hazırladığı materyaller için ilgili sayfalara bakılabilir…

 

Doğruluk

Aleynanur KUTLUCA (5.8.Cennetin Çiçekleri sınıfı)

Hep doğruyu söyle ki

Herkes sana inansın

Allah yolunda git ki

Güvenilir bir kul ol.

Doğru ve dürüst ol

 

Böyle devam edersen hayatına

Allah katında doğru ve dürüst olarak anılırsın.

Dürüst bir insan olup doğruyu söylersen Allah sana cennet kapılarını açar..

 

DOĞRULUK – Hilal Gürek (5.8 Cennetin Çiçekleri Sınıfı)

Doğruluk, insanı dürüst yapan başkalarına karşı güvenilir bir kişilik kazandıran bir unsurdur. Bir insan doğruluğunu başkalarına gösterirse o kişi her zaman güvenilir olur. Doğruluk sayesinde arkadaşlık edinilmesi de kolay olur. Bir bakışa doğruluk, kötülük ve günahlardan arınmadır. Yani bir kişi ne kadar yalan söylemezse, doğru kötülük ve günahlardan arınmadır. Bir kişi ne kadar yalan söylemezse doğru konuşur, karşındakilere karşı dürüst ve saygı-sevgi çerçevesinde olursa o kişinin hayatı güzelliklerle dolup taşır..Bunun için doğruluk insan hayatını derinden etkileyen bir faktördür. Doğruluk insanı mutlu eder. Çünkü insanın doğruyu söylemesi onun vicdanını rahatlatır.

 

DOĞRU OL – Emine ÜNAL (5.8 Cennetin Çiçekleri Sınıfı)

Doğru ol. Doğruluk her şeyin başıdır. Dostluğun, kardeşliğin, ianancın başıdır. Her şey doğrulukla başlar. Doğrulukla güven artar, sevgi artar. Bu yüzden hep doğru olmalıyız, doğru yolda yürümeliyiz ki Allah da bizi sevsin.

 

DOĞRULUK – Melike BOYRAZ (5.8 Cennetin Çiçekleri Sınıfı)

Doğruluk deyince aklıma Efendimiz (s.a.v) geliyor. Çünkü PPeygamber Efendimiz hiç yalan söylemez, hep dürüsttü. Ona inanmayanlar bile Muhammedül Emin derdi.

Doğruluk bizim için çok önemlidir. Doğru söylemezsek insanlar bize güvenmez. Yalan söylemek büyüyk günahdır. Bir kere yalan söylersek dilimiz ve kalbimiz buna alışır ve hep ister. Hep doğru söylersen dümdüz bir yolun olur ve gideceğimiz yoldan hiç şaşmayız.Doğruluk, iyiliktir.Yalancılık kötülüktür.İyilik cennete, kötülük de cehenneme götürür.

 

KARDEŞLİK – Hilal KAPLAN ( Genç Pusula)

Kardeşlik sorumluluktur. Kardeşlik aynı acıya ortak olmaktır. İyi gün kötü dinlemeden yanında olmaktır.İyi gün arkadaşı olur, ama iyi gün kardeşi olmaz. Çünkü kardeşlik iyi günle bitmez. Kardeşlik yük değildir.Aksine rahatlamaktır. Üzerinde ki yükleri teker teker kaldırabileceği, sana kolaylık sağlayacak kişidir, yadımcıdır. Kardeş dediğin kişi seni iyiliğe götürmeli, kötülükten uzak tutmalıdır. Buyüzden kardeşini, dostunu iyi seçebilmeli insan..Örnek vermek istiyorum bu yazıma; Abimin bir arkadaşı vardı. Kolu kırıldığı için alçıda idi.Kolu alçıda olsa bile kolunu rahatlıkla kullanabiliyordu. Abim arkadaşını namaza çağırdı ama o kolunu bahane ederek camiye gelmedi. Abim camiye gittiğinde ise camiye iki kolu olmayan bir amca gelmiş, abim de bunu arkadaşına söyledi. Arkadaşı da buyüzden konuşmuyor abimle.İki gün önce aralarında su sızmayan kardeşler(!) nedensiz bir şekilde küstüler. Bu demek oluyor ki o abimin gerçek arkadaşı, kardeşi değiilmiş. Yane bu gerçek kardeşlik değilmiş. Kardeş dediğin sana ayna olmalı, kusuru olduğunda seni uyarabilmeli ve senin iyiliğini istemeli. Sende buna darılamamalı, gücenmemelisin.. Kardeşlik çok değerli ve en hakikatli bir iştir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.